Podatke o Turiji nalazimo u popisu djece školske 1921/22 godine. Tada još nema škole ali ima veliko područje sa četiri naselja: Turija, Babice, Jaruške i Treštenica- sa ukupno 166 nedoškolovane djece. Nekoliko učenika-starijih dječeka putovali su u udaljene škole Lukavac i Puračić ali neobavezno, jer su ta mjesta udaljena više od 4 kilometra od mjesta prebivališta.
U školskom ljetopisu, i po sjećanju mještana, školska zgrada u Turiji sagrađena je 1924 godine, a septembra iste godine počela je nastava. Škola je imala jednu učionicu i stan za učitelja.
Prvi učitelji u Turiji
Prvi učitelj Fehim Salihbegović radio je u Turiji sve do 1931 godine- neki kažu i duže. Radio je u školi i sijao pomalo pšenice na obližnjoj njivi gdje se danas nalazi školsko dvorište. Nastavu je pohađalo 75 do 90 učenika uglavnom dječaci. Nastava je trajala skoro cijeli dan od 8 do 15 ili 16 sati. Poslije Salihbegovića dolazi u Turiju Muhamed Balta, Hercegovac i ostaje do 1937 godine. Slijedeći učitelj je Alija Kamber koji ostaje do početka rata 1941 godine.
Rad novootvorene škole
Za svo vrijeme od otvaranja škole pa do početka II svjetskog rata u Turiji je bilo po jedno kombinovano odjeljenje od I-IV razreda. Na početku je bilo 80 učenika. Najbrojniji prvi razred sa velikim intervalom godina od 7-12, a u III i IV razredu je bilo «momaka za ženidbu» posljednjih godina pred rat broj učenika se povećao na 100. Ženska djeca su se rijetko školovala. Obavezan predmet je bio Nauka o vjeri i moralu. U Turiji je ta nastava bila srijedom za srpsku a četvrtkom za muslimansku djecu sa početkom u 12 časova.
Škola za vrijeme II svjetskog rata
Odmah nakon početka rata nastava je prekinuta.Ratne neprilike onemogućile su rad škole za duži period. U školu je odmah nakon okupacije i uspostavljanja kvislinške vlasti smještena vojska NDH. Školska zgrada, inventar i učila znatno su oštećena tokom rata. Isti razlozi koji su usporili rad škole za vrijeme rata onemogućavali su i bilo koji drugi oblik prosvjetnog rada na ovom području. Tako, za razliku od većine drugih mjesta, na ovom području nije bilo organizovanih tečajeva za opismenjavanje u toku rata pa i dugo vremena poslije rata. Kvislinška vlast i vojne formacije zadržale su se u ovom kraju do samog svršetka rata. Škola Turija počela je ponovo sa radom tek 1946. godine. Njen prvi poslijeratni učitelj bio je Fazlagić.
Period nakon II svjetskog rata
Od oslobođenja pa do početka šezdesetih godina sve osnovne škole na lukavačkoj opštini, bez obzira na broj i sastav odjeljenja radile su samostalno. U tom periodu škola u Turiji dobiva novi naziv: Osnovna škola «Miloš Kupres» na prijedlog Školskog Odbora i Rješenja osnivača od 08.10.1963godine.
Školske 1961/62 izvršeno je spajanje (udruživanje) osnovnih škola na osnovu čega su formirane matične i područne škole. U okviru ovog udruživanja Osnovnoj školi Turija pripajaju se područna odjeljenja Milino Selo, Babice, Tumare, Rosulje i Brijesnica. Međutim odmah nakon integracije dolazi do dezintegracije.
Školske 1963/64 odvaja se Osnovna škola u Tumarama od matične škole u Turiji, jer postaje osmorazredna a time i matična. Skupa sa ovom školom odvojena su i područna odjeljenja u Rosuljama i G. Brijesnici.
Ovakvo organizovanje se zadržalo do školske 1973/74 godine kada je formiran Centar osnovnih škola i predškolskih ustanova Lukavac, koji će kasnije promijeniti naziv u Radnu organizaciju osnovnog i predšklskog vaspitanja i obrazovanja u koju su uključene sve škole sa opštine. Škola Turija je bila OOUR –Osnovna škola «Miloš Kupres» Turija sa područnim školama Milino Selo i Babice. Ovakvo samoupravno organizovanje škola zadržalo se do maja1979 godine kada je došlo do nove integracije sa školom «Petar Dokić»-Vasiljevci i školom «Predrag Marković Alimpije» Tumare. Ovo je kao što vidimo, treća intrgracija u Turiji sa školom u Tumarama.
Izgradnja nove škole
Možemo reći da period nakon II svjetskog rata naročito sedamdesete godine karakteriše ekspanzija tj. povećanje broja odjeljenja i učenika u svim školama pa i u našoj. Broj učenika obuhvaćenih osmogodišnjim školovanjem (od 7 do 15 godina) 1973. godine na općini Lukavac je 10 466. Ovo povećanje broja učenika istovremeno je pratilo i povećanje nastavnog osoblja. Od školske 1973/74. godine pa do danas zapažamo konstantno opadanje broja učenika. To je istovremeno period intenzivne izgradnje školskih objekata. U tom periodu je izgrađen i sadašnji objekat OŠ «Turija».
Škola u novije vrijeme
Ono što je karakteristično za ovaj period je obnavljanje, osavremenjavanje škole, promjene u kadrovskom, organizacionom smislu. U školi se uvodi centralno grijanja. Mjenja se kompletna stolarija školske zgrade što joj daje novi ljepši izgled. Mjenja se krov škole.
Zatim slijede drugi projekati iz oblasti energetske efikasnosti. Prvo se mijenja stolarija na južnoj strani škole i na fiskulturnoj sali, a zatim se potpuno rekonstruiše fasada, i ugrađuje kotao na pelet, mijenja ograda i stolarija na učionicama, mijenja se dimnjak, čim škola poprima jedan moderan izgled. Škola također dobija fotonaponske solarne panele te postaje još više energetski efikasna i orijentisana ka očuvanju okoliša.
U okviru reforme obrazovnog sistema a u skladu sa iskustvima kvalitetne pedagoške prakse u zemljama Evrope i svijeta u našoj zemlji pa tako i u našoj školi školske 2004/2005 uvodi se devetogodišnje vaspitanje i obrazovanje. Ove promjene u sistemu obrazovanja su prilika da se otklone uočene slabosti postojeće osnovne škole i stvori osnova za njenu modernizaciju i poboljšanje kvaliteta, te veća demokratizacija i humanizacija obrazovnog sistema uopšte . U središtu nove koncepcije je dijete, njegovi interesi i potrebe kao i pravo sve djece na osnovno obrazovanje uključujući i djecu sa posebnim obrazovnim potrebama (inkluzivna nastava).
Škola «Turija» dobiva posebnu specifičnost u pogledu strukture učenika otvaranjem dječijeg «Sela mira» u Turiji, čiji štićenici pohađaju našu školu. To su djeca bez roditeljskog staranja sa različitim problemima socijalne, emocijonalne, zdravstvene i dr prirode.
Trenutno, škola se sastoji od centralne škole u Turiji koja broji 10 odjeljenja i područne škole Vasiljevci-Panjik koja broji 3 kombinovana odjeljenja.